Franca optimiste që nuk do të ketë valë të dytë të koronavirusit

Gjatë 24 orëve të fundit në Francë janë regjistruar 83 raste të vdekjeve nga koronavirusi.

Numri i përgjithshëm i viktimave nga pandemia arriti në 28.215.

Franca më 11 maj lejoi lehtësimin e parë të masave të izolimit, të vendosura për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Zyrtarët kanë thënë që është shumë herët për të nxjerrë përfundime dhe se nuk ka ende ndonjë shenjë të një vale të dytë të të infektuarve.

Patrick Pelloux, presidenti i shoqatës së mjekëve të urgjencës në Francë, tha se ai gjithnjë e më pak i frikësohet një vale të dytë të epidemisë për shkak të lehtësimit të masave.

“Kjo nuk do të thotë që epidemia është ndalur”, shtoi ai, duke theksuar nevojën që të vazhdohet me respektimin e masës së distancës fizike dhe vendosjes së maskës mbrojtëse, përcjell Albinfo.ch

/Albinfo.ch./

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *