Inter para Napolit e Chelsea, 11 lojtarë të ekipit e gjetën rrjetën këtë sezon

Interi është skuadra e parë në Evropë për golashënues të ndryshëm, me 11 lojtarë që e kanë gjetur rrjetën deri më tani këtë sezon.

Kalimi i Romelu Lukaku te Chelsea nuk duket se ka ndikuar në prodhimin e golave ​​të Nerazzurri.

Në verë, belgu u kthye te Chelsea në një marrëveshje prej 115 milionë eurosh, por kampionët e Serie A tashmë e kanë gjetur rrjetën me 11 lojtarë të ndryshëm. Nuk ka asnjë klub tjetër që ka një rekord më të mirë në gjashtë ligat kryesore të Evropës.

Napoli dhe Chelsea vijnë të dytët me dhjetë golashënues të ndryshëm secili, shkruan Football Italia, transmeton Klankosova.tv.

Partenopei janë drejtuesit aktualë të tabelës në Serie A, pasi kanë shijuar një fillim perfekt me pesë fitore nga pesë ndeshje.

Ata kanë shënuar tetë gola në dy ndeshjet e fundit të Serie A, duke shkatërruar Udinese dhe Sampdoria 4-0.

Sulmuesi i tyre ylli Victor Osimhen është golashënuesi më i mirë me tre gola në katër ndeshje të Serie A. Ai shënoi dy të tjerë në hapjen e tyre të Ligës së Evropës kundër Leicester City javën e kaluar.

Golashënues të ndryshëm në Evropë

Inter – 11

Napoli – 10

Chelsea – 10

Manchester City – 9

PSG – 9

Benfica – 9

Real Madrid – 8

Lens – 8

Milan – 7

Lazio – 7

Torino – 7

Rayo Vallecano – 7

Borussia Dortmund – 7

Bayern Munich – 7

Stuttgart – 7

Hoffenheim – 7

Bordeaux – 7

Montpellier – 7

Angers – 7

Sporting CP – 7

Estoril Praia – 7

/Ts.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *