JU PREZANTOJMË ME 12-VJEÇARIN QË PO PËRFUNDON SHKOLLËN E MESME DHE FAKULTETIN NË TË NJËJTËN JAVË

Një 12-vjeçar në Karolinën e Veriut përdori kohën e lirë që kishte gjatë pandemisë për të marrë disa klasa shtesë në shkollë.

Tani, një vit më vonë, Mike Wimmer, nga Salisbury, po bëhet gati të diplomojë nga shkolla e mesme dhe kolegjin – në të njëjtën javë, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Wimmer përfundoi katër vjet shkollë në një vit – dy vjet shkollë të mesme dhe një diplomë bashkëpunimi dy-vjeçare. Ai do të diplomohet nga Kolegji Komunitar Rowan-Cabarrus më 21 maj dhe nga Shkolla e Mesme e Akademisë Concord më 28 maj.

Wimmer, i cili ka interes në robotikë, i tha CNN se ai është “djali i matematikës dhe shkencës”. Ai gjithmonë ka pasur një afinitet për teknologjinë – ai e mori iPad-in e tij të parë kur ishte 18 muajsh dhe vrau mendjen se si funksiononte.

Pas diplomimit vetëm disa javë larg, Wimmer tha se po peshon shumë mundësi për hapat e tij të ardhshëm.
Këto opsione përfshijnë oferta pune brenda dhe jashtë Shteteve të Bashkuara, më shumë shkollim ose një praktika.

Por ai tha se dëshiron që njerëzit të dinë se ai është ende një fëmijë – ai ndan kohë për aktivitete normale të fëmijëve, të tilla si duke luajtur basketboll dhe duke ndërtuar lego.

/Insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *