PËR PESHËN, SHËNDETIN DHE KOLESTEROLIN E ULËT KY ËSHTË FRUTI QË DUHET TË HANI

Nëse çdo ditë zgjoheni dhe hani saktësisht atë që duhet të hani, për të qenë më të shëndetshëm, të humbni peshë, ulni kolesterolin dhe mbani sheqerin në gjak të qëndrueshëm, mund të dyshoni se do të ishte një dietë e mërzitshme me bollgur dhe lakër jeshile. Por, sikur t’ju themi se ju vetëm duhet të hani sa më shumë boronica?

Hulumtimi i fundit mbi përfitimet ushqyese të boronicave përforcon faktin se ky frut i vogël me madhësi të guralecit grumbullon një grusht të madh, të fuqishëm të antioksidantëve, fibrave dhe kimikateve fitokimikale që ndihmon për të përmirësuar qarkullimin tuaj, për të forcuar imunitetin tuaj dhe për t’ju mbajtur të ngopur, ndërkohe që mban sheqerin në gjak në një gjendje të qëndrueshme të shëndetshme dhe duke e shtyrë trupin tuaj të heq yndyrën, shkruan The Beet, transmeton Insajderi.

Meqenëse kjo kokërr është shumë e mbushur me fibra (me gati 4 gramë në filxhan), ju nuk ndjeni dhimbje urie menjëherë pasi t’i keni ngrënë (ndryshe nga ushqimet me sheqer).

Kjo është një arsye që ngrënia e boronicave rregullisht shoqërohet me ndihmën në humbjen e peshës ose ruajtjen e një peshe të shëndetshme.

Boronicat njihen gjithashtu se ndihmojnë atletët të rikuperohen më shpejt kur hahen para një stërvitje të vështirë, për shkak të faktit se ato ndihmojnë në luftimin e inflamacionit. Atletët e qëndrueshmërisë që konsumojnë boronica para një gare të madhe ose një seance të gjatë stërvitore kanë përjetuar më pak stres oksidativ, që do të thotë se ata ndiejnë më pak dhimbje dhe shkojnë më tej, më shpejt, në këtë karburant natyral.

/Insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *