SIDNEI SHËNON NATËN MË TË NXEHTË NDONJËHERË

Sidnei ka shënuar natën më të nxehtë në nëntor ndonjëherë, me temperatura ditore prej 40C të dielën.

Qyteti australian shënoi një temperaturë minimale prej 25.4C gjatë natës.

Nxehtësia ka nxitur Shërbimin Zjarrfikës të Uellsit të Ri Jugor (NSË) të lëshojë një ndalim total të zjarrit për shumicën e pjesëve lindore dhe veri-lindore të shtetit.

Zjarrfikësit po luftojnë me dhjetëra zjarre në shtet. Temperaturat gjatë fundjavës janë rritur gjithashtu në pjesë të tjera të vendit.

Këto përfshinin Australinë e Jugut dhe Viktorian.

Temperaturat e mbrëmjes në Aeroportin e Sidneit tani kanë rënë në 25C, thanë raportet lokale. Mot i nxehtë pritet përsëri nga e marta, pavarësisht se fillimi zyrtar i verës është akoma disa ditë larg.

“Nëntori ka qenë mjaft i pazakontë në shumë mënyra. Ne kemi parë vetëm rreth gjysmën e reshjeve tona normale dhe është mjaft e mundur që të jetë një nga nëntorët tanë më të nxehtë të shënuar”, vuri në dukje Andreë Watkins, nga Byroja e Meteorologjisë.

Është fundjava e parë e aktivitetit domethënës të zjarreve që nga fundi i vitit të kaluar, i cili pa sezonin më intensiv të zjarreve të Australisë të regjistruar, megjithëse jo më vdekjeprurëset. Sezoni i zjarreve në periudhën 2019-20 pa zjarre që përfshinë 24 milion hektarë tokë.

Zjarret prekën çdo shtet australian, shkatërruan mbi 3,000 shtëpi dhe vranë ose zhvendosën gati tre miliard kafshë. Të paktën 33 njerëz u vranë.

/Insajderi.com

BBC News

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *