Facebook investoi 5.7 miliard dollarë në Indi. Ja për cilën platformë

acebook po hedh miliarda dollarë në platformën Jio të miliarderit Indian Mukesh Ambani.

Marrëveshja, e njoftuar të mërkurën, tregon se Facebook (FB) do të investojë 5.7 miliardë dollarë për një aksion prej 9.99% në platformën Jio, duke i dhënë kompanisë Silicon Valley një themel të rëndësishëm në një nga tregjet në internet me rritje më të shpejtë në botë.

Platforma Jio ka disa shërbime nën ombrellën e tij, duke përfshirë Reliance Jio, rrjetin mobil që ka gati 390 milion abonentë që prej fillimit, gati tre vjet e gjysmë më parë.

Kjo përfshin një partneritet tregtar me platformën e mesazheve në WhatsApp në pronësi të Facebook që potencialisht i hap rrugën Facebook-ut për të fituar 340 milion përdorues të WhatsApp në Indi.

Shefi i të ardhurave në Facebook, David Fischer dhe nënkryetari dhe drejtori menaxhues për Indinë, Ajit Mohan, shkroi në një postim në blog se investimi “nënvizon angazhimin tonë ndaj Indisë, dhe entuziazmin tonë për transformimin dramatik që Jio ka nxitur në vend”.

Duke bashkuar JioMart, iniciativën e biznesit të vogël të kompanisë dhe WhatsApp, “ne mund t’u mundësojmë njerëzve që të lidhen me bizneset, të blejnë dyqane dhe në fund të fundit të blejnë produkte nga celulari”, kanë shkruar Fischer dhe Mohan.

India është një treg kryesor për kompanitë e internetit. Afër 600 milion njerëz në vend ende nuk kanë qasje në internet. Kjo është arsyeja pse pëlqimet e Alibaba (BABA), Amazon (AMZN), Google (GOOGL), Tencent (TCEHY), SoftBank (SFTBY SOFTBANK) dhe gjigandëve të tjerë të panumërt të teknologjisë kanë pompuar miliarda dollarë në skenën e internetit të Indisë.

Investimi në platformën Jio është një nga investimet më të mëdha që Facebook mund të bëjë, sipas Bernstein.

/EpokaeRe/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *