FRANCË: NGA MESI I QERSHORIT VAKSINOHEN ADOLESHENTËT

Adoleshentët francezë të moshës 12-18 vjeç do të kenë të drejtën për vaksinim COVID-19 nga 15 qershori, tha të mërkurën presidenti francez Emmanuel Macron.

Njoftimi vjen ndërsa Franca goditi një piketë vaksinimi të mërkurën, me 50% të popullsisë së rritur të inokuluar me një dozë të parë.

“Sot ne do të kalojmë shenjën simbolike të 50% të të rriturve që kanë marrë një injeksion të parë,” u tha zëdhënësi qeveritar Gabriel Attal gazetarëve më herët të hënën në një konferencë të rregullt për shtyp.

Por Macron gjithashtu paralajmëroi se francezët duhet të qëndrojnë “jashtëzakonisht të kujdesshëm” pasi treguesit e koronavirusit u përkeqësuan në rajonet jugperëndimore.

Përkeqësimi ishte “veçanërisht i dukshëm në Pyrénées-Atlantiques” dhe “në një masë më të vogël në zonat Charente-Detare, Lot-et-Garonne, Charente, Landes dhe Gironde”, tha Attal. 

/Insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *