SHEFI I FAMSHËM I KUZHINËS, NUS-RET PADITET PËR 5 MILIONË DOLLARË

Shefi i njohur i kuzhinës Nusr-et Gökçe – i njohur më mirë si “Salt Bae” – është po përballet me një padi prej 5 milionë dollarësh për shkelje të së drejtës së autorit nga një artist i Brooklyn, i cili pretendon se ylli i mediave sociale ka përdorur veprat e tij artistike në të gjithë botën pa leje, shkrua NY Post, transmeton Insajderi.

William Hicks thotë se ai dhe artisti tjetër Joseph Iurato u punësuan nga Gökçe në shtator të vitit 2017 për të bërë një pikturë murale të shefit turk “në pozën e tij të kripës”, sipas një procesi federal të Manhatanit.

Piktura e parë u shfaq në steakhouse në Miami të Gökçe dhe muralet pasuese të porositura gjithashtu u shfaqën në restorantet e tij në Doha, Dubai dhe New York, thonë dokumentet e gjykatës.

Vetëm Hicks zbuloi atëherë në fillim të vitit 2020 që Gökçe dhe kompanitë e tij po përdornin të njëjtin imazh në të gjithë botën në shfaqje dritaresh, shenja dixhitale, menu, peceta, qese dhe në etiketë për linjën e tij të erëzave – të gjitha pa lejen e artistit, pretendojnë dokumentet gjyqësore. 

/Insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *