Mickoski për vaksinat: Maqedonia renditet në vendin e 118-të nga 122 vende

Pamundësia e Zaev dhe Filipçe për të siguruar vaksina thyen rekorde. Bloomberg ka bërë një analizë dhe një hartë ndërvepruese për të monitoruar deri më tani procesin e vaksinimit. Maqedonia renditet e 118-ta nga 122 vende. Në pjesën e poshtme të pjesës së poshtme. Vendi i 5-të, por nga prapa, njoftoi sot lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

“Turp dhe mjerim! Kur të lexojnë analizat në të gjithë botën do të mendojnë se ne jemi një vend në Afrikën në Sahara, të mbyllur dhe të izoluar nga bota, jo një vend në zemër të Evropës, fqinji i të cilit Serbia kryeson të njëjtën listë me 2 milion të vaksinuar dhe pothuajse 30% e popullsisë është imunizuar.

Të gjithë janë para nesh. Shqipëria, Bullgaria, Greqia, për të mos përmendur Kroacinë dhe Slloveninë.

Zaev, Filipçe, njerëz të mirë, nuk keni turp kur lexoni në Bloomberg, për shkakun tuaj vendi ynë është tallur. Maqedonia është në fund për sa i përket numrit të vaksinuarve, më keq se ne janë vetëm Egjipti, Uganda, Shën Helena dhe Guineja Ekuatoriale.

Si Mali i Zi dhe Sllovenia, Luksemburgu dhe Malta dhe shumë vende të tjera janë ose më të vegjël se ne ose me të njëjtën madhësi, dhe tashmë kanë dhjetëra ose qindra mijëra të vaksinuar.
Nuk mund të ketë vaksina për të gjithë botën, por vetëm për ne jo! Varet nga ju! Zaev dhe Filipçe!”, akuzon Mickoski.

Ts.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *