NJË 18-VJEÇAR PO SHKON NË HAPËSIRË ​​ME JEFF BEZOS

Ofertuesi i mistershëm që dha 28 milion dollarë për një udhëtim 11-minutësh në buzë të hapësirës së bashku me Jeff Bezos nuk do ta bëjë udhëtimin, njoftoi të enjten kompania e raketave të Bezos, Blue Origin.

Duke fluturuar në vendin e tyre – së bashku me Bezos, vëllain e tij Mark Bezos dhe Wally Funk, një pilot 82-vjeçar dhe një nga gratë “Mercur 13” – do të jetë një 18-vjeçar i sapo diplomuar në shkollën e mesme me emrin Oliver Daemen.

Fluturimi është planifikuar për 20 korrik.

Daemen “ishte një pjesëmarrës në ankand dhe kishte siguruar një vend në fluturimin e dytë. Ne e ngritëm atë lart kur kjo vend në fluturimin e parë u bë e mundur”, tha një zëdhënës i Blue Origin për CNN Business.

“Ne nuk po zbulojmë sa pagoi ai”, njoftoi kompania. Një burim i njohur me këtë çështje tha se vendi i Daemen ishte blerë për të nga babai i tij, Joes Daemen, i cili është themeluesi dhe CEO i Somerset Capital Partners, një firmë investimesh me bazë në Holandë, transmeton Insajderi.

Daemen, i cili planifikon të marrë pjesë në Universitetin e Utrecht në Holandë këtë vjeshtë, do të bëhet personi më i ri ndonjëherë që fluturoi në hapësirë, ndërsa Funk do të bëhet më i moshuari.

Ky udhëtim do të shënojë fluturimin e parë të ekuipazhit ndonjëherë të raketës turistike hapësinore suborbital të Blue Origin, të quajtur Neë Shepard, dhe kompania e përdori atë fakt si një pikë shitje që çonte në një luftë të ofertave të transmetuara drejtpërdrejt muajin e kaluar.

Oferta prej 28 milion dollarësh ishte shumë më e lartë sesa shumica kishin parashikuar që ankandi do të merrte. Blue Origin i dhuroi paratë për grupin e saj jofitimprurës, Klubi për të Ardhmen, i cili është përqendruar në inkurajimin e arsimit shkencor dhe teknik tek fëmijët. Klubi për të Ardhmen nga ana e tij dhuroi 19 milion dollarë nga ato para për një shumëllojshmëri të organizatave jofitimprurëse të përqendruara në hapësirë, duke përfshirë Brooke Owens Felloëship, i cili është një fond i bursave për gratë në teknologji dhe kampin e famshëm, por që lufton financiarisht, në Alabama.

Sipas faqes së internetit të kompanisë, ka disa kufizime se kush mund të marrë një fluturim New Shepard: Të gjithë duhet të jenë 18 vjeç ose më të vjetër, të jenë në formë të mirë fizike për tu ngjitur shtatë shkallë fluturim në një minutë e gjysmë, të jenë midis 1.5 dhe 1.9 metrave dhe midis 50-100 kilogramësh në peshë.

Pasagjerët gjithashtu duhet të jenë në gjendje të fiksojnë dhe zgjidhin pajimet e tyre të ulëseve në më pak se 15 sekonda, të kalojnë deri në një orë e gjysmë të lidhur në kapsulë me çelësin e mbyllur dhe të qëndrojnë deri në 5.5G në fuqi gjatë zbritjes.

/Insajderi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *